All sellers for Philips 43PFT6915/94 43 inch (109 cm) LED Full HD TV
| Display | 43" (109.22 cm) LED |
| Resolution | Full HD 1920 x 1080 Pixels |
| Features | Smart TV |
| Connectivity | 2 USB Ports |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage Requirement | 110 - 240 V |
| Frequency Requirement | 50 - 60 Hz |
| Remote Type | |
| Other Remote Features |
| Type | LED |
| Size(Diagonal) | 43 Inch (109.22 cm / Ideal for 5-10 feet viewing distance) |
| Resolution | Full HD / 1920 x 1080 Pixels |
| Refresh Rate | NA |
| Horizontal Viewing Angles | 178 Degrees |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range) Pixel Plus HD |
| Weight Without Stand | 6.4 Kg |
| Weight With Stand | 6.5 Kg |
| Dimensions With Stand(WxDxH) | 995 x 618 x 232.2 mm |
| Dimensions Without Stand(WxDxH) | 995 x 558 x 71.8 mm |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
| Video Formats Supported | MPEG-1 / MPEG-2 / MPEG-4 |
| Image Formats Supported | GIF / JPEG / PNG |
| Other Video Features | HDR 10 |
| (Audio) | |
| Sound Type | |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Speaker Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Smart TV | Yes |
| Wifi Present | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Type | |
| Inbuilt Apps | Netflix / Amazon Prime Video / Hotstar |
| Games | Youtube |
| Other Smart Features | Yes |
| USB Ports | 1(Side) / 1(Rear) |
| USB Supports | Audio / Video / Image |
| HDMI Ports | 1(Side) / 2(Rear) |
| Other Ports | |
| (Remote) | |
| Remote Type | NA |
| Internet Access | NA |
| Other Remote Features | NA |
| (Power Supply) | |
| Voltage Requirement | 110 - 240 V |
| Frequency Requirement | 50 - 60 Hz |
| Power Consmption Running | 53 W |
| Power Saving Mode |
Philips 43PFT6915/94 43 inch (109 cm) LED Full HD TV price in India starts from Rs. 44,990. The lowest price of Philips 43PFT6915/94 43 inch (109 cm) LED Full HD TV is Rs. 44,990 at croma.com. This is 1 GB RAM / 8 GB internal storage base variant of Philips 43PFT6915/94 43 inch (109 cm) LED Full HD TV which is available in Black, Gold colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos