All sellers for Vivo Y400 Pro
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Freestyle White | Nebula Purple | Fest Gold |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jun 20 / 2025 |
| General | OS Updates ( N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | Strong battery + 90W charging | Excellent display | Decent everyday performance |
| CONS 👎 | Dimensity 7300 not best for heavy gaming | No ultrawide camera | Preloaded apps and UI clutter |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Decent everyday performance (⭐⭐⭐) |
| AnTuTu Score | 700962 |
| Bootup Time | 24.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | not best for heavy gaming (⭐⭐⭐) |
| GFX Score | 4192.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 15.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good (⭐⭐⭐½) |
| Battery Life | 12h 34m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 35m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.79 Wide Angle | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual-color LED Flash + Aura Light |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Film Camera | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.45 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.12 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Yes / 90W Flash Charging 50% in 19 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.72 mm | Width : 75 mm | Thickness : 7.49 mm |
| Weight | 182 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Freestyle White | Nebula Purple | Fest Gold |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | No |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹23749 @ Amazon |
The Vivo Y400 Pro is a slim and stylish 5G phone with an immersive curved display, good battery life, and rapid charging
AnTuTu Score score : 700962
Bootup Time : 24.0 s
GFX Score : 4192.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 15.6 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 35m 0s
Battery Life: 12h 34m
Strong battery + 90W charging
Excellent display
Decent everyday performance
Dimensity 7300 not best for heavy gaming
No ultrawide camera
Preloaded apps and UI clutter
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos