All sellers for Infinix Note 60 Pro 5G
| Best Features | Gaming Phone |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 4 (all-round chipset) |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof IP64 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 13 / 2026 |
| General | OS Updates ( 3 Years) | Security Updates ( 5 Years) |
| PROS 👍 | Very Good gaming performance | Bright and smooth AMOLED display | Strong battery backup |
| CONS 👎 | Bootup speed could be faster | Camera is good but not flagship-level | XOS still has some bloatware |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1064913 |
| Bootup Time | 20.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | (Wild Life Extreme 1194) |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 13h 00m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 56m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa core ( 2.7 GHz | Single core | Cortex A720 / 2.4 GHz | Tri core | Cortex A720 / 1.8 GHz | Quad core | Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 810 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP | Primary Camera | f/1.59 / 8 MP | f/2.2 | Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes | LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @30 fps | Full HD @30/60/120 fps | HD @30 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP / f/2.2 / Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @30 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches | (17.22 cm) |
| Resolution | 1208x2644 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 429 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.86 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes / 30W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 90W / 100% in 50 minutes |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 162.37 mm | Width : 77.17 mm | Thickness : 7.45 mm |
| Weight | 200 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | Splash proof | IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes / v5.4 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices |
Infinix Note 60 Pro 5G is designed for users who want strong gaming performance, long battery life, and a premium display experience. The AMOLED panel feels very smooth, speakers are loud, and daily performance is excellent. It is one of the strongest value-for-money phones in the premium mid-range segment.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : 1,064,913
Bootup Time : 20.0 s
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : (Wild Life Extreme : 1,194 )
Battery Drain*:
Heating*:
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): 0h 56m 0s
Battery Life: 13h 00m
Pros 👍
Very Good gaming performance
Bright and smooth AMOLED display
Strong battery backup
Fast charging support
Cons 👎
Bootup speed could be faster
Camera is good but not flagship-level
COPYRIGHT © 2025
QuicktechnosBest speed aur full features ke liye Chrome me open kare