All sellers for Motorola Edge 70 Pro 5G
| Best Features | Big Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 8500 Extreme (Gaming + daily use) |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Primary Camera / with Sony-LYTIA 710) | 50 MP(Ultra-Wide Angle Macro Camera) |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | Extreme AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / IP68 / IP69 |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 22 / 2026 |
| General | OS Updates ( 3 Years) | Security Updates ( 5 Years) |
| PROS 👍 | Excellent 144Hz 1.5K AMOLED display | Big 6500mAh battery + 90W charging | Reliable Sony camera with OIS |
| CONS 👎 | Camera not top-tier flagship level | Gaming rivals may offer slightly higher raw power |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| AnTuTu Score | 2174462 |
| Bootup Time | (17s): Very Good |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| GFX Score | (Wild Life Extreme: 4462) |
| Battery Drain | (1 hr Gaming): ~7% – 9%: Very Good |
| Heating | 20.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| Battery Life | 2 full days |
| Charging Time (20% to 100%) | 51 minutes. |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 Extreme |
| CPU | Octa core (3.4 GHz / Single core / Cortex A725 | 3.2 GHz / Tri core / Cortex A725 | 2.2 GHz / Quad core / Cortex A725) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G720 MP8 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 50x Digital Zoom f/1.8 | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Macro Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes | LED Flash |
| Image Resolution | |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 50 x Digital Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60/120/240 fps |
| Video Recording Features | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP | f/1.9 | Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | Extreme AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches | (17.27 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.6:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 96.80 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 5200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 90W Turbo Charging |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | N/A |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Dimensions | Height : 162.7 mm | Width : 75.6 mm| Thickness : 6.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | IP68 | IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | N/A |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS | Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹36999 @ Flipkart |
Motorola Edge 70 Pro 5G review with QuickTechnos score. Features Dimensity 8500 Extreme performance, 144Hz 1.5K AMOLED display, 50MP Sony OIS camera and a large 6500mAh battery.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : 2174462
Bootup Time : 17.0 s: Very Good
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : (Wild Life Extreme: 4462)
Battery Drain*: (1 hr Gaming): ~7% – 9%: Very Good
Heating*:
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life:
Pros 👍
Excellent 144Hz 1.5K AMOLED display
Big 6500mAh battery + 90W charging
Reliable Sony camera with OIS
Cons 👎
Camera not top-tier flagship level
Gaming rivals may offer slightly higher raw power
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos