All sellers for Vivo Y200 5G
| Best Features | Good Storage |
| Performance | Snapdragon 4 Gen 1 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 64 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 4800 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Desert Gold | Jungle Green |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP54 |
| variants | |
| Launch Date | October 23 / 2023 (Official) |
| PROS 👍 | NA |
| CONS 👎 | NA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2 GHz / Dual core / Kryo + 1.8 GHz / Hexa Core / Kryo) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 619 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 64 MP f/1.79 ( Wide Angle ) Primary Camera | 2 MP f/2.4 ( Depth Camera ) |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash + Aura Light |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.0 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.39 |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | NA |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4800 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Flash ( 44W: 50 % in 28 minutes ) |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 162.35 mm | Width: 74.85 mm | Thickness: 7.69 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Desert Gold | Jungle Green |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | NA |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
vivo Y200 5G price in India starts from Rs. 22,999. The lowest price of vivo Y200 5G is Rs. 22,999 at flipkart.com. This is 8 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of vivo Y200 5G which is available in Desert Gold, Jungle Green colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos