All sellers for Samsung Galaxy Z Flip 7 FE
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Samsung Exynos 2400 S5E9945 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) | Cover Display (3.4 inches (8.64 cm)) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 12 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 10 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 4000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / IP48 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jul 25 / 2025 |
| General | OS Updates ( 7Years) | Security Updates ( 7Years) |
| PROS 👍 | Long Software Updates | Solid camera |
| CONS 👎 | wireless and reverse wireless charging are slow. | Battery Capacity low |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Samsung Exynos 2400 S5E9945 |
| CPU | Deca Core (3.2 GHz / Single core / Cortex X4 | 2.9 GHz / Dual core / Cortex A720 | 2.6 GHz / Tri core / Cortex A720 | 1.95 GHz / Quad core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Xclipse 940 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 85° field-of-view | 12 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 240 fps | 1280x720 @ 960 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion | Video HDR |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 10 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2640 px (FHD) |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Pixel Density | 426 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.63 % |
| Screen Protection | No |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 25W Fast Charging 50% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 165.1 mm | Width : 71.9 mm | Thickness : 6.9 mm |
| Weight | 187 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes IP48 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹84999 @ Amazon |
Explore the Galaxy Z Flip 7 FE: Exynos 2400, 50MP FlexCam, 120Hz inner screen & compact 3.4-inch cover display. Compare online and local prices in India and find the best deal now.
Mobile Tag: #FoldableDisplay #PremiumDesign #CameraWithOIS #FlipStyle #SamsungFE
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Software promises: One UI 8 on Android 16, Galaxy AI features, 7 years of updates.
Solid camera system: 50 MP main with OIS + 12 MP ultrawide; good photo quality.
Really premium foldable main display: 6.7" 120Hz Dynamic AMOLED with great brightness.
Battery is weaker relative to many similarly priced phones; 4,000 mAh and 25W wired charging is modest.
Charging speed is not cutting edge; wireless and reverse wireless charging are slow.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos