All sellers for Samsung Galaxy M56
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Samsung Exynos 1480 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP(Wide Angle Primary Camera) | 8 MP(Ultra-Wide Angle Camera) | 2 MP(Macro Camera) |
| Front Camera | 12 MP(Wide Angle Lens) |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 23 / 2025 |
| General | OS Updates (6 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Excellent display and build materials for the price | Great main camera with OIS | Good performance from Exynos 1480 |
| CONS 👎 | No mention of IP water/dust resistance in official specs | Front camera less remarkable vs the rear setup |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 |
| CPU | Octa core(2.75 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz/ Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | AMD Xclipse 530 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Video HDR | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 1200 nits |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.81 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus Plus |
| Bezel-less display | Yes / with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes / 45W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 162 mm | Width : 77.3 mm | Thickness : 7.2 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Gyroscope |
| Compare Prices | 27999 @ Samsung Shop |
Samsung Galaxy M56 5G – Powerful performance, stunning 120Hz AMOLED display, long-lasting 5000mAh battery, and premium Gorilla Glass Victus+ design for an unbeatable mid-range experience.
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Excellent display and build materials for the price
Great main camera with OIS
Good performance from Exynos 1480
No mention of IP water/dust resistance in official specs
Front camera less remarkable vs the rear setup
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos