All sellers for Samsung Galaxy F36
| Best Features | Good Rear Camera |
| Performance | Samsung Exynos 1380 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera | 8 MP Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP Macro Camera |
| Front Camera | 13 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | 29 Jul / 2025 |
| General | OS Updates ( 6 Year) | Security Updates (6 Year) |
| PROS 👍 | N/A |
| CONS 👎 | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Samsung Exynos 1380 S5E8835 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MP5 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.86 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass Victus Plus |
| Bezel-less display | Yes with notch |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | N/A |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 25W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 164.4 mm | Width : 77.9 mm | Thickness : 7.7 mm |
| Weight | 197 grams |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹14 500 @ Amazon | ₹17 499 @ Samsung Shop |
The Samsung Galaxy F36 5G brings flagship features into an affordable mid-range package. You get a 6.69″ Full HD+ Super AMOLED display with a 120 Hz refresh rate and Gorilla Glass Victus+ protection. amazon.in
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
N/A
N/A
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos