All sellers for realme P3 Ultra
| Best Features | Best performance |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 4 |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Enchanted Purple | Sea Breeze Green | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP69 (up to 30 minutes in a depth of 2.5 meter) |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Mar 19 / 2025 |
| General | |
| PROS 👍 | Sleek & lightweight design | Solid performance | Reliable cameras | Large battery & fast charging |
| CONS 👎 | Peak display brightness could have been better | Limited software support |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1403197 |
| Bootup Time | 21.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3730.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 22.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 12h 57m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 41m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Ultra |
| CPU | Octa core (3.35 GHz / Single core | 3.2 GHz / Tri core / Cortex A715 | 2.2 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | N/A |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1272x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 80W Super VOOC Charging 100% in 47 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.10 mm | Width : 76.90 mm | Thickness : 7.38 mm |
| Weight | 183 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 / IP66 / IP69 (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹22999 @ Amazon |
The Realme P3 Ultra, powered by the MediaTek Dimensity 8350 Ultra chipset, delivers impressive performance – not just against its P3 siblings but also its key rivals.
AnTuTu Score score : 1403197
Bootup Time : 21.0 s
GFX Score : 3730.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 22.6 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 41m 0s
Battery Life: 12h 57m
Solid performance
Reliable cameras
Large battery & fast charging
Limited software support
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos