All sellers for Realme Gt 8 Pro
| Best Features | Excellent Camera |
| Performance | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Display | 6.79 inches (17.25 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 200 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Eco Leather |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 16 GB + 512 GB | 12 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB |
| Launch Date | Nov 21 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Year) | Security Updates (5 Year) |
| PROS 👍 | Unique design with switchable camera modules | Exceptional day-to-day and gaming performance | Impressive 200MP telephoto lens and Ricoh GR modes |
| CONS 👎 | Inconsistent primary camera | Underwhelming battery life | USB 2.0 |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 3932397 |
| Bootup Time | 14.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3728.0 |
| Battery Drain | 4.0 % |
| Heating | 9.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 12h 45m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 39m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| CPU | Octa core (4.6 GHz / Dual core / Oryon | 3.62 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 840 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 120x Digital Zoom 3x Optical Zoom f/1.8 Wide Angle 90° field-of-view | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Camera | 200 MP f/2.6 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Contrast Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 6144 x 8192 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Starry Mode |
| Camera Features | 120 x Digital Zoom | 3 x Optical Zoom | Auto Flash | Face detection |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps | 3840x2160 @ 30 @ 60 @ 120 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 @ 120 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion | Video HDR | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.79 inches (17.25 cm) |
| Resolution | 1440x3136 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 508 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.8 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 7000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 50W Wireless Charging Charging Time: 79 mins |
| Quick Charging | Yes 120W Super VOOC Charging v3.0 50% in 15 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | UFS 4.1 |
| Storage Type | No |
| Dimensions | Height : 161.80 mm | Width : 76.87 mm | Thickness : 8.2 mm |
| Weight | 214 grams |
| Build Material | Back: Eco Leather |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical / Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor| Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹72999 @ Flipkart |
Realme GT 8 Pro review with QuickTechnos score breakdown. Flagship performance, AMOLED display, fast charging and strong cameras make it a powerful premium Android phone.
AnTuTu Score score : 3932397
Bootup Time : 14.0 s
GFX Score : 3728.0
Battery Drain*: 4.0 %
Heating*: 9.4 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 39m 0s
Battery Life: 12h 45m
Unique design with switchable camera modules
Exceptional day-to-day and gaming performance
Impressive 200MP telephoto lens and Ricoh GR modes
Inconsistent primary camera
Underwhelming battery life
USB 2.0
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos