All sellers for realme GT 7T
| Best Features | Best Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 8400 Max |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 / IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | May 27 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | N/A |
| CONS 👎 | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| AnTuTu Score | 1761804 |
| Bootup Time | 17.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Solid |
| GFX Score | 3717.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 24.8 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 16h 05m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 36m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8400 Max |
| CPU | Octa core(3.25 GHz / Single core / Cortex A725 | 3 GHz / Tri core / Cortex A725) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G720 MC7 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 120 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1280x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.79 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 6000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes / 120W Super VOOC Charging 50% in 15 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 162.42 mm | Width : 75.97 mm | Thickness : 8.25 mm |
| Weight | 202 grams |
| Build Material | |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB Type-C |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹34999 @ Amazon |
A performance beast with a stunning display, monster battery, and ultra-fast charging, but average cameras.
AnTuTu Score score : 1,761,804
Bootup Time : 17.0 s
GFX Score : 3,717.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 24.8 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 36m 0s
Battery Life: 16h 05m
N/A
N/A
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos