All sellers for Realme 16 Pro plus
| Best Features | |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Rear Camera | 200 MP | 8 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jan 12 / 2026 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Year) |
| PROS 👍 | Good camera performance in most scenarios | Decent performance for general users | Exceptional battery life |
| CONS 👎 | Software support feels lacking for the price | The phone is a bit heavy |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1434981 |
| Bootup Time | 23.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 6.0 % |
| Battery Drain | 22.2 % |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 19h 0m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 47m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB |
| CPU | Octa core ( 2.8 GHz / Single core / Cortex A720 | 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720 | 1.8 GHz / Tri core / Cortex A520 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 722 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera 120x Digital Zoom 3.5x Optical Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 8 MP f/2.2 Periscope Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.8 Telephoto Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) Starry Mode |
| Camera Features | 120 x Digital Zoom | 3.5 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60/120 fps HD | @30/120/240 fps |
| Video Recording Features | Video HDR |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1280x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.35 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass 7i | Scratch-resistant glass |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 6500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Ultra Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 162.5 mm | Width : 76.3 mm | Thickness : 8.1 mm |
| Weight | 198 grams |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹35799 @ Amazon | ₹33999 @ Flipkart |
Realme 16 Pro+ 5G review with QuickTechnos score breakdown. Premium curved AMOLED display, 200 MP camera system with telephoto zoom, strong Snapdragon performance and long battery life make this a top choice above ₹35,000.
AnTuTu Score score : 1434981
Bootup Time : 23.0 s
GFX Score : 6.0 %
Battery Drain*: 22.2 %
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): 0h 47m 0s
Battery Life: 19h 0m
Good camera performance in most scenarios
Decent performance for general users
Exceptional battery life
Software support feels lacking for the price
The phone is a bit heavy
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos