All sellers for Realme 15 Pro 5G
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 50 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 50 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 IP66 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Jul 29 / 2025 |
| General | OS Updates ( 3Years) | Security Updates ( 4Years) |
| PROS 👍 | Innovative AI features | Good lowlight cameras | Reliable performance | Excellent battery life |
| CONS 👎 | Portraits need improvement | Limited software support |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1086379 |
| Bootup Time | 24.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3706.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 8.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 15h 40m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 3m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa core (2.8 GHz / Single core / Cortex A720 | 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720 | 1.8 GHz / Tri core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 722 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Starry Mode |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Bokeh portrait video | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1280x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.66 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 6500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Ultra Charging 50% in 25 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 162.26 mm | Width : 76.15 mm | Thickness : 7.69 mm |
| Weight | 187 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP66 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹29600 @ Amazon |
Explore the Realme 15 Pro 5G: Snapdragon 7 Gen 4, 50MP OIS camera, 7,000 mAh battery, 144Hz curved display & 80W charging. Compare local & online prices and grab the best deals.
AnTuTu Score score : 1086379
Bootup Time : 24.0 s
GFX Score : 3706.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 8.4 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 3m 0s
Battery Life: 15h 40m
Innovative AI features
Good lowlight cameras
Reliable performance
Excellent battery life
Portraits need improvement
Limited software support
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos