All sellers for OPPO Reno 14 Pro
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Enchanted Purple | Sea Breeze Green | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Apr 03 / 2025 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Competitve price | Decent cameras | Good battery life | Good performance |
| CONS 👎 | No headphone jack | Only HD+ display |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Performance |
| AnTuTu Score | 1617077 |
| Bootup Time | 18.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Gaming |
| GFX Score | 3746.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 23.2 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| Battery Life | 9h 29m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 41m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8450 |
| CPU | Octa core (3.25 GHz / Single core / Cortex A725 | 3 GHz / Tri core / Cortex A725 | 2.1 GHz / Quad core / Cortex A725) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G720 MC7 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 | 50 MP f/2.0 Telephoto Camera | 50 MP f/2.8 Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1272x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.57 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6200 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | Yes 50W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 80W Super VOOC Charging 100% in 47 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.35 mm | Width : 76.98 mm | Thickness : 7.48 mm |
| Weight | 201 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Pearl White | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 / IP66 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | No |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹49998 @ Amazon |
the OPPO Reno 14 Pro it delivers powerful performance, a head-turning design, and excellent durability. The smartphone also excels in photography and is packed with AI-driven features designed to enhance both productivity and creativity. While thermal performance and software bloat hold it back slightly, the Reno14 Pro remains a compelling all-rounder for everyday users, content creators, and casual gamers alike.
AnTuTu Score score : 1,617,077
Bootup Time : 18.0 s
GFX Score : 3,746.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 23.2 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 41m 0s
Battery Life: 9h 29m
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos