All sellers for OPPO Find X8
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | MediaTek Dimensity 9400 |
| Display | 6.59" (16.74 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5630 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | ProXDR LTPO |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass 7i |
| Colours | Space Black / Star Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| variants | ( 256GB Storage / 12GB RAM ) || (512GB Storage / 16GB RAM ) |
| Launch Date | November 21 / 2024 (Official) |
| Software Support | 4 Years OS / 6 Years Security (estimated from the launch date) |
| PROS 👍 | Handles gaming and multitasking |
| CONS 👎 | Selfies may look over-processed. |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400 |
| CPU | Octa core (3.63 GHz / Single core / Cortex X925 + 3.3 GHz / Tri core / Cortex X4 + 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Immortalis-G925 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | (50 MP f/1.8 / Wide Angle (84° field-of-view) / Primary Camera) || (50 MP f/2.0 / Ultra-Wide Angle Camera) || (50 MP f/2.6 / Telephoto Camera) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes ( Laser autofocus) |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting || High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom || Auto Flash || Face detection || Touch to focus |
| Video Recording | 4k @ 60 FPS || Full HD @ 240 FPS || HD @ 480 FPS |
| Video Recording Features | Dual Video Recording || Slo-motion || |
| (Front Camera) | Best in Class |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.4 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @ 60 FPS || Full HD @ 60 FPS || HD @ 30 FPS |
| Display Type | ProXDR LTPO |
| Screen Size | 6.59 " (16.74 cm) |
| Resolution | 1256x2760 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.95 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass 7i |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5630 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Super VOOC / 80W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 157.35 mm || Width: 74.33 mm || Thickness: 7.85 mm |
| Weight | 193 grams |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass 7i |
| Colours | Space Black / Star Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 3.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-CUSB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Performance: MediaTek Dimensity 9400 chipset delivers flagship-level performance, competing with Snapdragon 8 Gen 3. Handles gaming and multitasking smoothly.
✅ Camera: Excellent low-light photography, good zoom capabilities, and stable 4K 60fps video with HDR support.
✅ Display: High-quality AMOLED panel, bright and vibrant, though lacks LTPO tech.
✅ Battery: Decent battery life with efficient power management, performs well in video streaming.
✅ Design: Premium build with IP69 rating (high water and dust resistance).
✅ Software Support: 5 years of OS updates and 6 years of security patches.
❌ No dedicated camera button (unlike Pro model).
❌ EU model lacks a charger in the box.
❌ Selfies may look over-processed.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos