All sellers for OPPO A5 Pro
| Best Features | Very Good Display |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 8 MP Wide Angle Lens8 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5800 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Blue | Brown |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | April 22 / 2025 (Official) |
| General | OS Updates (N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | Smooth 120 Hz display | Rugged and highly durable with IP69/IP68/ |
| CONS 👎 | daily tasks but not ideal for gaming | Camera setup lacks |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera /f/1.8 / Wide Angle (75° field-of-view) | 2 MP f/2.4 / Mono Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1604 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.33 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less display | Glass 7i |
| Touch Screen | N/A |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5800 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | 45W Super VOOC Charging v2.0 / 50% in 35 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 164.8 mm | Width: 75.5 mm | Thickness: 7.8 mm |
| Weight | 194 grams |
| Build Material | |
| Colours | Blue | Brown |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano / SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | No |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Compare Prices | 17999 @ Amazon |
Smooth 120 Hz display
Rugged and highly durable with IP69/IP68/
daily tasks but not ideal for gaming
Camera setup lacks
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos