All sellers for Motorola Edge 70
| Best Features | Good gaming |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Dec 23 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Exceptionally slim and lightweight | One day battery life | Decent performance |
| CONS 👎 | Ocassionally choppy videos | Poor speakers |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1402932 |
| Bootup Time | 18.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 6945.0 |
| Battery Drain | 9.0 % |
| Heating | 24.2 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 11h 13m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 44m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB |
| CPU | Octa core ( 2.8 GHz / Single core / Cortex A720 | 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720 | 1.8 GHz / Tri core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 722 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes / Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Smile detection |
| Video Recording | 4k @30/60 fps |
| Video Recording Features | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @30/60 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.22 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes / 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 68W Turbo Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 159.9 mm | Width : 74.3 mm | Thickness : 5.99 mm |
| Weight | 159 grams |
| Build Material | Back: Silicone Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹30950 @ Amazon | ₹29999 @ Flipkart |
Motorola Edge 70 5G review with QuickTechnos score breakdown. Vibrant 120 Hz pOLED display, Snapdragon 7 Gen 4 performance, premium design and solid camera make it a strong upper-midrange choice.
AnTuTu Score score : 1402932
Bootup Time : 18.0 s
GFX Score : 6945.0
Battery Drain*: 9.0 %
Heating*: 24.2 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 44m 0s
Battery Life: 11h 13m
Exceptionally slim and lightweight
One day battery life
Decent performance
Ocassionally choppy videos
Poor speakers
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos