All sellers for Motorola Edge 50 Pro 5G
| Best Features | Impressive cameras |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 3 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 10 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | P-OLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Silicone Vegan Leather |
| Colours | Black Beauty | Luxe Lavender | Moonlight Pearl |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) IP68 |
| variants | 8GB RAM | 12GB RAM |
| Launch Date | April 9 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Eye-catching design (IP68 rating ) | Lovely screen | Impressive cameras |
| CONS 👎 | Performance not best in class | Underwhelming front camera |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.63 GHz / Single core / Cortex A715 + 2.4 GHz / Tri core / Cortex A715 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 720 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.4( Wide Angle ) Primary Camera | 13 MP f/2.2 (Ultra-Wide Angle) Macro Camera | 10 MP f/2.0 (Telephoto Camera) |
| Sensor | |
| Autofocus | Laser autofocus / Omni-directional PD autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection |Filters | Smile detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/1.9( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | Quad Pixel autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | P-OLED |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 444 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 92.85 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 4500 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | (Yes ) 50W TurboPower |
| Quick Charging | Turbo Power |
| USB Type-C | 125W: 100 % in 18 minutes |
| (Storage) | Yes |
| Internal Memory | Best in Class |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Storage Type | No |
| Dimensions | Height: 161.23 mm | Width: 72.4 mm | Thickness: 8.19 mm |
| Weight | 186 grams |
| Build Material | Back: Silicone Vegan Leather |
| Colours | Black Beauty | Luxe Lavender | Moonlight Pearl |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) IP68 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity senso /Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Motorola Edge 50 Pro demands attention, despite a few shortcomings. The phone`s front camera is not the best in class, and the battery life is relatively underwhelming. However, the smartphone makes up for these with its eye-catching design, fluent display, impressive camera setup, and premium features such as wireless charging support, lightning-fast wired charging speeds, and solid build quality. (BUY NOW : AMAZON.IN )
Eye-catching design, IP68 rating
Lovely screen
Impressive cameras
Rapid charging speeds
Performance not best in class
Underwhelming front camera
Performance: 78
Really good performance, perfect for multitasking, gaming, and heavy usage with a flagship processor.
Camera: 80
High-class camera equipment with excellent performance in most lighting conditions.
Display: 82
Just the best display with vivid color output, high resolution, and smooth refresh rate.
Storage: 84
There's plenty of storage here, and it's fast too, so if you're going to be using it for media-heavy activities, you will not have problems with slow read/write performance.
Design: 77
Certainly, premium and sleek designs, though, no doubt, the build is pretty sturdy.
Battery: 80
(Battery life lasts for a day with heavy usage; supports fast charging)
Overall: 80
(One of the best models; well worthy of the price it is sported in, that is, more than ₹36,000)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos