All sellers for Lava Z33
| Best Features | Good battery backup |
| Performance | 3 GB RAM |
| Display | 6.51" (16.54 cm) |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 32 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom UI | Stock |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | NA |
| Build Material | NA |
| Colours | Striped Blue / Striped Cyan |
| Waterproof | NA |
| variants | |
| Launch Date | March 6 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good battery backup |
| CONS 👎 | Slow processor |
| Chipset | NA |
| CPU | Octa core |
| Architecture | 1.8 GHz |
| Graphics | NA |
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | NA |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 8 MP f/2.0 ( Primary Camera ) |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Filters |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.2 ( Primary Camera ) |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | NA |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.51 " (16.54 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 82.06 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less display | With waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | NA |
| HDR 10 / HDR+ support | NA |
| Refresh Rate | NA |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | No |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Average |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 512 GB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 164.5 mm | Width: 75.8 mm | Thickness: 8.9 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build Material | NA |
| Colours | Striped Blue / Striped Cyan |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | With A-GPS |
| NFC | NA |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | NA |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Proximity sensor / Accelerometer |
Good battery backup
Slow processor
Slow charging
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos