All sellers for Lava O2
| Best Features | Good Battery |
| Performance | Unisoc T616 |
| Display | 6.5" (16.51 cm) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Imperial Green | Majestic Purple | Royal Gold |
| Waterproof | No |
| variants | |
| Launch Date | March 27 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good Battery |
| CONS 👎 | Average Performance |
| Chipset | Unisoc T616 |
| CPU | Octa core (2 GHz / Dual core / Cortex A75 + 1.8 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP (Wide Angle) Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | Burst mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP ( Primary Camera ) |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 " (16.51 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 81.24 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | (Fast) 18W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 165 mm | Width: 76.1 mm | Thickness: 8.7 mm |
| Weight | 200 grams |
| Build Material | |
| Colours | Imperial Green | Majestic Purple | Royal Gold |
| Waterproof | No |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | No |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer |
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos