All sellers for Infinix Zero 40 5G
| Best Features | High-Quality Display |
| Performance | MediaTek Dimensity 8200 Ultimate |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 108 MP + 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Violet Garden / Moving Titanium / Rock Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | 256GB / 512GB |
| Launch Date | September 21 / 2024 (Official) |
| PROS ๐ | |
| CONS ๐ | Average Performance |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8200 Ultimate |
| CPU | Octa core (3.1 GHz / Single core / Cortex A78 + 3 GHz / Tri core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G610 MC6 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 108 MP f/1.75 / Wide Angle / Primary Camera | 50 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 / Depth Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Triple LED Flash |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/2.45 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1080x2436 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.35 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Fast / 45W: 60 % in 25 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height: 164.31 mm | Width: 74.47 mm | Thickness: 7.9 mm |
| Weight | 195 grams |
| Build Material | |
| Colours | Violet Garden / Moving Titanium / Rock Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Software Support : 2 Years OS / 3 Years Security (estimated from the launch date)
Performance: 60/100
Camera: 64/100
Display: 63/100
Storage: 70/100
Design: 63/100
Battery: 70/100
Strong Camera Performance:
High-Quality Display:
Fast Charging:
Stylish Design:
Good Battery Life:
Average Performance:
No Expandable Storage:
Limited Low-Light Camera Performance:
Price Consideration:
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos