All sellers for Honor X9B
| Best Feature | Best battery life |
| Performance | 4nm Snapdragon 6 Gen 1 |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 108 MP + 5 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5800 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Magic UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Sunrise Orange | Midnight Black |
| Waterproof | NA |
| variants | NA |
| Launch Date | February 16 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Lovely screen | Respectable battery life |
| CONS 👎 | Extremely slow charging speeds | Cameras could have been better |
| Chipset | 4nm Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz / Quad core / Cortex A78 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 + 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 108 MP f/1.75( Wide Angle ) Primary Camera | 5 MP f/2.2 ( Ultra-Wide ) Angle Camera | 2 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1200x2652 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 429 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.85 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5800 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast( 35W ) |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | Yes |
| Dimensions | Height: 163.6 mm | Width: 75.5 mm | Thickness: 7.98 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build Material | |
| Colours | Sunrise Orange | Midnight Black |
| Waterproof | |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | NA |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
If you're looking for a durable, stylish smartphone with a big battery for under Rs 30,000, the Honor X9b could be a good choice. It offers a decent viewing experience too. However, you might find its performance, cameras, and charging speeds a bit lacking.
Sturdy, stylish, premium-looking
Lovely screen
Respectable battery life
Extremely slow charging speeds
Cameras could have been better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos