All sellers for Google Pixel 10 Pro XL
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Google Tensor G5 |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 48 MP (Ultra-Wide Angle Camera) | 48 MP (Telephoto Camera (upto 5x Optical Zoom)) |
| Front Camera | 42 MP (Ultra-Wide Angle Lens) |
| Battery | 5200 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 16 GB + 256 GB |
| Launch Date | Aug 28 / 2025 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Best AI Features | premium display | Long software support (7 years) | Exceptional triple rear camera |
| CONS 👎 | Bulky/heavy design | not fastest Charging |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1452773 |
| Bootup Time | 10.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 7463.0 |
| Battery Drain | 8.0 % |
| Heating | 11.5 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Google Tensor G5 |
| CPU | Octa core (3.78 GHz / Single core / Cortex X4 | 3.05 GHz / Penta Core / Cortex A725 | 2.25 GHz / Quad core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | PowerVR DXT-48-1536 |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.68 Wide Angle 82° field-of-view | 48 MP f/1.7 Ultra-Wide Angle Camera | 48 MP f/2.8 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes | Laser Detection Autofocus | Octa AF Phase Detection |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 24 @ 30 fps | 3840x2160 @ 24 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Slow Motion | Video HDR | Night Time-Lapse | Macro Video | Audio Zoom | Stereo recording |
| (Front Camera) | Best In Class |
| Camera Setup | |
| Resolution | 42 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Dual AF Phase Detection |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps |
| Display Type | LTPO OLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1344x2992 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 486 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.52 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3300 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5200 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 25W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 45W Fast Charging / 70% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 162.8 mm | Width : 76.6 mm | Thickness : 8.5 mm |
| Weight | 232 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹124999 @ Flipkart |
Explore the Pixel 10 Pro XL with Tensor G5 chip, 50 + 48 + 48 MP cameras, large 6.8-inch 120Hz display, 5,200mAh battery. Compare online & local prices and find the best deals now.
AnTuTu Score score : 1452773
Bootup Time : 10.0 s
GFX Score : 7463.0
Battery Drain*: 8.0 %
Heating*: 11.5 %
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Best AI Features
premium display
Long software support (7 years)
Exceptional triple rear camera
not fastest Charging
Bulky/heavy design
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos