All sellers for CMF Phone 2 Pro
| Best Features | unique design |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Pro |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Black |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | May 05 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Unique design | Clean software | Respectable performance | Versatile camera setup |
| CONS 👎 | Charging speeds need improvement | Mediocre ultrawide camera | No stereo speakers |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Smooth everyday use |
| AnTuTu Score | 688050 |
| Bootup Time | 19.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good for casual gaming |
| GFX Score | 3696.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 17.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 12h 38m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 59m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Pro |
| CPU | Octa core(2.5 GHz/ Quad core/ Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.88 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/1.85 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Phase Detection autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.45 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.5 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 33W Fast Charging 50% in 20 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 164 mm | Width : 78 mm | Thickness : 7.8 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | Black |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | N/A |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer |Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹18109 @ Amazon |
The CMF Phone 2 Pro may not be the most powerful smartphone in its price range, but it distinguishes itself from the competition with its unique design, custom accessories, and versatile triple-camera setup
AnTuTu Score score : 688050
Bootup Time : 19.0 s
GFX Score : 3696.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 17.6 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 59m 0s
Battery Life: 12h 38m
Unique design
Clean software
Respectable performance
Versatile camera setup
Charging speeds need improvement
Mediocre ultrawide camera
No stereo speakers
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos