All sellers for Asus VivoBook 16 X1605VA-MB946WS Laptop (Core I9 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11)
| Best in | |
| Processor | Intel Core i9 13th Gen |
| Clock Speed | 2.6 Ghz |
| RAM | 16 GB RAM |
| RAM Features | DDR4 / 3200 Mhz |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display size | 16" (40.64 cm) (Large) |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) 16:10 Aspect Ratio / Anti Glare Coating |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Type | Windows 11 Home Basic |
| Model | X1605VA-MB946WS |
| Dimensions(WxDxH) | 490 x 309 x 64 mm |
| Weight | 1.88 Kg weight |
| Colors | Cool Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Processor | Intel Core i9-13900H (13th Gen) |
| Clock-speed | 2.6 Ghz |
| Graphic Processor | Intel Iris Xe |
| Graphics Memory | |
| Number of Cores |
| Display Size | 16 Inches (40.64 cm) |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 138 ppi |
| Screen to Body Ratio | |
| Display Type | N/A |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) 16:10 Aspect Ratio | Anti Glare Coating |
| Display Touchscreen | No |
| Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Capacity | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
| RAM speed | 3200 Mhz |
| Memory Slots | 1 |
| Memory Layout | 1*16 Gigabyte |
| Storage | |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD Type |
| Battery Cell | 3 Cell |
| Battery type | Li-Ion |
| Power Supply | 65 W |
| Battery Life | |
| ( Networking ) | |
| Wireless LAN | 802.11 b/g/n/ax |
| Wi-Fi Version | 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Other Networking Options |
| (Ports) | |
| USB 2.0 slots | Yes |
| USB Type C | Yes |
| SD Card Reader | |
| Ethernet Ports | |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| ( Multimedia ) | |
| Web-cam | Yes |
| Video Recording | 720p |
| Secondary cam(Rear-facing) | |
| Audio Solution | |
| Speakers | Built In Speakers |
| Sound Technologies | |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Built In Microphone |
| ( Peripherals ) | |
| Pointing Device | |
| Keyboard | Yes/Backlit |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Lockport |
The price for the Asus VivoBook 16 X1605VA MB946WS Laptop in India is Rs. 77,990 . It comes in the following colors: Cool Silver. The status of Asus VivoBook 16 X1605VA MB946WS Laptop is Available on Amazon.in.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos